ELKAN, spol. s r.o.
Mathematica
Ceníky Produkty Online obchod Dokumenty Akce
 
 

Úvodní stránka / Produkty / Kompletní seznam / gridMathematica
GridMathematica je cenově výhodný software Mathematica pro gridy.

19. 11. 2002 - Uvedením produktu GridMathematica na trh nabízí firma Wolfram Research kompletní paralelní řešení výpočtů vyčleněných gridů a clusterů. Tento produkt nabízí vysoce rentabilní použití programu Mathematica pro paralelní výpočty. GridMathematica funguje na jakémkoli počítačovém clusteru, včetně Unix, Linux, Windows a Mac OS X, a vyžaduje pouze možnost připojení TCP/IP.

Roman Maeder, tvůrce nástrojů umožňujících paralelní výpočty (Parallel Computing Toolkit), které tvoří klíčový prvek produktu GridMathematica, říká: "Jednou z hlavních motivací, které mě vedly k vytvoření této sady programů, bylo zpřístupnit paralelní výpočty pro široký okruh pracovních skupin. GridMathematica umožňuje všem uživatelům svým příznivým licencováním sw Mathematica a zjednodušením obsluhy tohoto sw snížit náklady, což je v souladu s nynějším trendem šetřit peníze za hardware a více využívat technologie clusterů."

Tento rozumný přístup má příznivý ohlas mezi zákazníky i předními výrobci. "Sun Microsystems, dlouholetého partnera fy Wolfram Research, nadchla možnost zvolit rozsah řešení, kterou GridMathematica nabízí zhýčkaným uživatelům. Vidíme rostoucí zájem o simulace a výpočty velkého rozsahu. GridMathematica a produktová řada fy Sun - od blade serverů LX50 na bázi Linux až po 64bitové serverové clustery SPARC - umožňují volbu rozsahu řešení, které zákazníci potřebují," uvedl Joerg Schwarz, vedoucí pracovník v oboru vědecké a technické výpočty fy Sun Microsystems.

Přínos produktu GridMathematica jde dále než k pouhému "chroustání" čísel. Theodore Gray, ředitel sekce uživatelská rozhraní fy Wolfram Research, poznamenává: "Díky klíčové myšlence Stephena Wolframa presentované na COMDEX 2002 se nám podařilo vytvořit komplikované animace buněčných automatů v řádu několika hodin. Když jsme napsali a vyzkoušeli kód na iMac, přenesli jsme ho na 16ti-cestný Xserve cluster, který běžel na serveru Mac OS X, čímž jsme zkrátili výpočet z několika dnů na méně než jednu hodinu. Takové zvýšení výkonu otevírá nové možnosti uživatelům Macintosh ve vědě, technice, i v umění."

"Nový Xserver fy Apple provozovaný na serveru Mac OS X poskytuje kvalitnější a cenově výhodnou platformu pro paralelní výpočty, jako například GridMathematica.," tvrdí Ron Okamoto, Vicepresident fy Apple pro celosvětovou spolupráci s projektanty. Architektura na bázi Unix a snadnost používání Mac OS X poskytují výkonnou platformu, jejíž rozsah se pohybuje od řešení jednoho uživatele až po clusterová prostředí.

GridMathematica podporuje všechna běžná paradigmata paralelního programování, jako např. virtuální sdílenou nebo distribuovanou paměť, automatické nebo explicitní plánování, a souběžnost, včetně synchronizace, blokování a skrývání. Dalšími charakteristikami jsou realizace nezávislá na počítači a paralelní funkční programování, a také zotavení po výpadku a automatické opakované přiřazení neukončených procesů v případě výpadku systému.

Roger Germundsson, ředitel výzkumu a vývoje fy Wolfram Research, říká: "GridMathematica vznikla jako výsledek úzké spolupráce s některými z našich klíčových zákazníků a reakce na jejich potřeby. Uvedením GridMathematica jako integrovaného produktu se nám podařilo zjednodušit proces od jeho pořízení až k instalaci. Na této základně budeme dále stavět a poskytneme další doplňky, jako např. školicí kursy a další služby."


ELKAN, spol. s r.o., kontakt: vzak@elkan.cz, tel.: +420 224 999 100, fax: +420 224 999 101  
(c) ELKAN, spol. s r.o.